Замисляли ли сте се да съпоставяте пословичното българско гостоприемство с това, характерно за други страни? Информацията, която ще ви предоставим по-долу, ще ви даде възможност не само да направите такова съпоставяне, но и да поразсъждавате, дали отдавна установената у нас високата степен на еманципация на жените отговаря на реалното им положение в обществото и семейството. Няма да се спираме на развитите страни в Европа и света, където в гонитбата на все по-висок жизнен стандарт, възникват съревнователни отношения между отделните прослойки и вътре в тях, които слагат своеобразни бариери при общуването дори между приятелски семейства… Ще ви запознаем с положението на жените в някои държави от средния и далечния Изток.
1) Азербайджан. В тази страна, дори случайно наминал познат е задължително посрещнат като пред него се разстила маса, където домакинята сервира най-вкусните местни ястия от пържено месо, както и уникални по вкуса си сладкиши. Освен това, тя е тази, която трябва да изостави цялата си къщна работа и други задължения, и да предостави времето си на госта, като му засвидетелства почит и уважение и го забавлява със сладки приказки. А на изпроводяк му връчва торба, напълнена с хранителни продукти, които не само да му стигнат за из път, но и да останат за в къщи като израз на гостоприемството на домакините.Чистете само колкото трябва! – съветва една домакиня всички жена по света. Съгласни ли сте?Ето какво писмо до всички жени по света написа една дама.
“Мили дами!
Запомнете, че прахът предпазва…Jul 3 2018vsyakajena.com
2) Бахрейн – там жената отговаря за цялото домакинстване и се счита пазителка на семейството, което мъжете възприемат за по-важно нещо от работата си; възпитанието на децата също е поверено изцяло на съпругата. При това положение, господстващата роля на жената в семейството е довело до положението, че ако съпругът й я засегне по какъвто и да е повод, или дори ако не се вслушва в думите й, то всички роднини се застават срещу него. На практика обаче, това се случва твърде рядко, защото бахрейнците са, по правило, влюбени в съпругите си и им угаждат по всякакъв начин…А те им отвръщат с съпружеска вярност и готвейки им възможно най-вкусните ястия…
3) Йемен – там положението на жената в семейството не изглежда, меко казано, за завиждане. Тя е длъжна да си стои в къщи, да се грижи за всичко и да ходи забулена… А ако омръзне на съпруга си – той незабавно се развежда с нея и я заменя с нова жена…Още по-лошо е, ако не може да забременее – тогава бива просто изхвърлена на улицата…
4) Хонконг –положението в този град-държава е различно – повечето китайки там са образовани, ходят на работа и нерядко заемат ръководни постове… Традиционните китайски възгледи повеляват обаче, жената да поставя на първо място семейството, където да се грижи предано за съпруга и децата си, често заемайки първостепенна роля; действително, тя помага – според компетентността си – на съпруга си в неговите бизнес-дела, изслушва го, подкрепя, дава съвети, но също така му осигурява и пълен комфорт у дома. Това „разхайтва“ мъжете и те нерядко се сдобиват с любовница, което не се стремят да скриват особено. Защото знаят, че ще бъдат приети обратно от съпругите така че, по правило, и за разлика например от европейците, винаги се връщат в семейството, където ги очакват търпеливо…
5) Армения – там семействата са огромни – често достигащи 50 души от различни поколения. Жените поемат домакинската работа (която никак не е малко), като по-възрастните помагат и учат по-младите. Огромното семейство се управлява от най-възрастния мъж, но плътно до него е най-възрастната жена, която управлява с желязна ръка женската част от семейството, където всяка си има строго специфицирани задължения – готвене, чистене, пране, гладене, гледане на деца… Неомъжените младите момичета все пак успяват да заделят малко време за себе си, но снахите се трудят неуморно, забранено им е да приказват и да гледат в очите останалите членове на семейството… Каква идилия, нали!?
6) Афганистан – там, по традиция, домът е разделен на „женска“ и „мъжка“ части; има и междинна част за децата, където жените приготвят храната. Влизането на жени в мъжката половина е изключение и се разрешава от най-възрастния мъж; на жените не се позволява да излизат от дома си без мъж – придружител, а когато приказват с мъже – дори те да са близки роднини – не трябва да ги гледат в очите…Върхът на гостоприемството при афганците се изразява да подарят вещ от дома си (независимо колко скъпа е тя) на този, който е изрекъл похвални дума за нея…
7) Япония – в тази страна все още властват патриархални порядки и браковете се сключват „по сметка“. Японките рядко се женят преди да навършат 28 години, защото искат да направят кариера и знаейки, че като забременеят – незабавно ще бъдат уволнявани без да е ясно, дали ще получат друг шанс…В сексуално отношение те също са онеправдани, тъй като обитаваното от тях семейно жилище не предразполага към плътски удоволствия, тъй като е маломерно и без вътрешни стени…Парадоксално, съпрузите намират изход от това положение като се срещат в т. нар. „любовни хотели“… Така е в страните от Изтока – определено, жените не са за завиждане.Историята на една домакиня по неволя, разказана от първо лицеДействителността често пъти не отговаря на представите ни, но какво пък … трупането на опит е поле…Jun 5 2018vsyakajena.com