5 факта за лъжата, които малко хора знаят

0
373
лъжата

Лъжата е неизменна част от живота ни, колкото и да не ни се иска това да е вярно. Всеки човек лъже за нещо, като несподелянето на някаква информация също влиза в графа „лъжа“. Днес обаче ще си поговорим за някои факти за лъжата, които малко хора осъзнават, а е добре да сме наясно с тях, за да можем от една страна да разпознаваме кога ни лъжат и в същото време да следим собственото си поведение. Ето и кои са тези 5 факта за лъжата:
1. Детекторите за лъжа могат да се измамят
Да, някои съдилища приемат свидетелства, вследствие на подлагане на детектор на лъжата. Тези детектори обаче могат да бъдат измамени от този, който се подлага на проверката. Как се случва това? Ами просто е, те отчитат промяната в сърцебиенето ни и стресът. Ако ние можем да запазим спокойствие или сме изкусни лъжци, то детекторът няма да отчете нищо, а ние пак можем да лъжем. Освен това ако един човек вярва в дадена лъжа, то той няма да се притесни, когато я изрича и това отново води до неточни резултати. Притчите никога не лъжат: Понякога не трябва да съжаляваме за загубатаBeднъж eдин мъдpeц, cъпpoвoждaн oт cвoитe yчeници, ce ĸaчил във влaĸa. Билo лятo и тoй бил oбyт c лe…Aug 20 2018vsyakajena.com

2. Лъжецът лъже и себе си
Често хората използват лъжи, които на практика заблуждават и тях самите. Според едно изследване от 2011 година хората, които преписват на тестове, смятат, че са много по-способни, отколкото всъщност са и това се дължи именно на боравенето с измама. Така че трябва да знаем, че когато някой лъже, съвсем възможно е той да лъже и себе си, без дори да го осъзнава.
3. Лъжи, заради липса на време
Когато един човек е притиснат от обстоятелствата и няма време за реакция, тогава той най-често прибягва до лъжа. Това е механизъм, който психолозите са открили в редица изследвания. „Когато хората действат бързо, те се опитват да направят всичко, което могат, за да си осигурят печалба – включително и да нарушат етическите правила и да излъжат. Когато имат повече време да размислят, това кара хората да намалят лъжите и да се въздържат от измама“, разкрива психологът Шаул Шлави.
4. Двегодишните деца могат да лъжат целенасочено
Колкото и невероятно да звучи, още на тази крехка възраст децата вече могат да лъжат, по собствено желание и усмотрение. Те често използват този механизъм за опит да се отърват от вина или последици от действията си.
5. Патологичните лъжци са по-умни
Колкото и странно да звучи, лъжата може да ни направи по-умни. Причината за това е, че когато един човек лъже постоянно, той трябва да обработва много повече информация и да помни кой за какво е излъгал. Това е тренировка на мозъка, която го прави по-бърз и съответно увеличава интелектуалния капацитет на лъжеца.
Яна ВОЙНОВАВярно или лъжа за женските гърди? Някои от най-известните въпроси и техните отговориОколо женските гърди винаги е имало много спорове. Има някои истини, за които не сме толкова сигурни…Apr 20 2018vsyakajena.com