Приятелите са основна част от личния ни живот. Те са хората, които са ни като второ семейство и е съвсем нормално да разчитаме на тях за много неща. Всеки от нас обаче в даден момент от живота си осъзнава, че приятелите му намаляват броя си. И ако когато сме били деца колкото повече приятели сме имали, толкова по-добре, с течение на годините осъзнаваме, че може би не е важен броят им, а качеството им. И това е съвсем нормално, но има причини, поради които този брой намалява и е добре да ги знаем, за да не си мислим, че приятелството просто вече е невъзможно. Напротив, възможно е, просто е по-различно. И така, има 5 основни причини, поради които броят на приятелствата ни като възрастни намалява.
1. Обстоятелства
Каквото и да си говорим, повечето от приятелствата започват вследствие на определени обстоятелства. Когато сме малки, обикновено сме най-близки приятели със съседските деца – тези, с които прекарваме най-много време. След това заформяме приятелства с децата от училище и гимназията. И макар че някои от най-здравите приятелства се зараждат именно в гимназията, много от връзките, които сме имали тогава, остават на заден план, веднъж след като завършим. И това е съвсем нормално – всеки поема по своя път и в живота ни остават само тези хора, с които наистина сме изградили силна връзка. На какво трябва да научим тийнейджъра си за приятелствотоВсеки родител знае колко е трудно понякога да се общува с тийнейджъра вкъщи. Всяко дете преминава пр…Jan 19 2019vsyakajena.com
2. Различия в мирогледа
С течение на времето и с порастването ни осъзнаваме, че с някои от хората, които сме наричали приятели имаме твърди различни възгледи за живота, ценностите и принципите си. И логично това е причина и повод да се отдалечим от тях и постепенно това приятелство да завърши. Това е съвсем нормална част от живота и не бива да насилваме отношения, които не ни носят удовлетворение.
3. Приоритети
Когато навлезем в етапа от живота си, когато създаваме семейство и деца, съвсем нормално е приятелският ни кръг да се разшири или промени. Причината за това е, че започваме да създаваме връзки с хора, които са в същото положение като нас или пък се сближаваме с родителите на приятелите на детето си. Тогава съвсем органично може да се окаже, че някои от приятелите от предишния ни кръг, просто вече не са ни нужни и нямаме много общи теми, което да доведе и до отчуждаване.
4. Загуба на интерес
Тази причина е малко или много обвързана с мирогледа. Когато растем, желанията и интересите ни се променят. И когато това се случи, можем да открием, че с някои хора сме поддържали отношения само заради общ интерес, например любими филми. Когато той изчезне изведнъж взаимоотношенията стават тягостни и съвсем логично настъпва отчуждение.
5. Липсваща непринуденост
Когато сме по-големи е много по-трудно да създаваме приятелства, отколкото, когато сме били малки или по-млади. Това е така, защото в един момент вече имаме изграден кръг от приятели и познати и той ни е напълно достатъчен, за да се чувстваме добре. По тази причина просто не изпитваме нужда да създаваме нови и съответно – не го правим.
Яна ВОЙНОВАСигналите на фалшивото приятелство: Ако ваш приятел прави тези 4 неща, то най-вероятно не ви цениПриятелството е едно от най-важните неща в живота ни. Човек без приятели не само е самотен, но и нещ…Dec 14 2018vsyakajena.com