Любовта е една от емоциите, които правят живота ни смислен. Разбира се, всеки човек изпитва различни видове любов, според взаимоотношенията си. Един вид е любовта, която изпитваме към родителите си, друг тип е тази, която усещаме към приятелите си, трети тип е тази, която изпитваме към половинката си. Така или иначе, именно обичта ни прави щастливи и ни дава мотивация да продължаваме напред, особено в трудните ситуации. Когато се чувстваме обичани, като че ли ни порастват криле и няма нещо, което да не можем да направим. Любовните връзки обаче невинаги са безоблачни и безпроблемни. Това е съвсем нормално за всеки вид взаимоотношения. Затова и днес ви представяме разсъжденията по темата на Джон Готман. Той е изследовател от Института „Готман“ и твърди, че повечето връзки имат 3 етапа и най-критичният е вторият.
Етап 1
Първият етап е влюбването. Този етап се нарича още „меден месец“, заради поведението на хората. Те не виждат нито един от недостатъците на другия, а напротив – само хубавите му черти. Според Готман, тази фаза в любовта е подчинена предимно на физическите аспекти – „възбуда, натрапчиво мислене, мания, фантазия, сексуално вълнение и страх от отхвърляне“. Тук хората изпитват предимно позитивни емоции и имат такава енергия. Неслучайно с казва за някой, който се усмихва без причина, че е влюбен – в съзнанието ни е само мисълта за любимия и обичта.Психолозите са категорични: Съществуват седем вида любов, а последната може да бъде изпитана много рядко! (ЧАСТ 2)Философи и изследователи се опитват от дълги години да дефинират любовта, да я обяснят или поне да д…Dec 10 2018vsyakajena.com
Етап 2
Това е етапът на изграждане на доверие и приемане на недостатъците. След като отмине еуфорията от първоначалното влюбване, хората започват да имат по-реалистична представа за човека отсреща. Именно затова и този етап е именно критичната точка за повечето връзки. Често хората остават разочаровани, когато опознаят другия наистина. Затова и е важно да си дадем сметка за това, че никой не е перфектен. Този етап е свързан и с равносметката. Всеки човек трябва да прецени за себе си дали може да приеме другия такъв, какъвто е и да продължи връзката си с него. „Ако съотношението положителност към негативност надвиши 5:1 по време на конфликтни дискусии, двойката вероятно ще остане заедно“, убеден е Готман. Този етап трябва да се научим да изслушваме другия и да сме готови за някои компромиси, които да направят съжителството възможно.
Етап 3
Последният етап, до който не всяка двойка достига, е обвързването и лоялността. Веднъж приели недостатъците на половинката си и установили, че всъщност реалността не е толкова лоша, колкото сме смятали, идва моментът за изграждане на същинската връзка. Това е фазата, когато двамата изграждат хармонични взаимоотношения и сигурност помежду си. Изгражда се привързаност и безусловно доверие. „Много е трудно да се установи дълбоко и продължително доверие в отношения, които имат нежелана асиметрия на силите“, убеден е Джон Готман. Това обикновено е етапа, когато двойките вече са готови за съвместен живот, създаване на семейство и поява на деца.
Яна ВОЙНОВАЦветът на очите ни може да издаде много за нас! Той дори показва какви сме в любовтаМного добре знаем, че очите са прозорец към душата на човека. Те могат много умело да издадат нашите…Dec 7 2018vsyakajena.com